Відпочинок у Кейсарії


Недалеко від Нетанії лежать руїни стародавнього міста Кейсарія. Місто, побудоване царем Іродом, яке слугувало стародавньою столицею римського періоду. Парк розташований між театром на півдні і містом хрестоносців на півночі. Він включає візантійську площу, палац на морському рифі, амфітеатр царя Ірода, систему вулиць, лазню тощо. На території Парку знаходяться численні історико-археологічні пам’ятки. Парк розташований на березі Середземного моря, між гирлами струмка Крокодилів і річки Хадера. Він розташований з боку заток і дрібних півостровів, які використовувалися в усі часи, як причали для суден. У південній частині порту розташований обладнаний пляж і клуб нирців. Біля верхнього акведука – громадський пляж. У музеї кібуца Сдом-Ям експонуються знахідки з Кейсарії. Тут же можна орендувати моторний човен для морської прогулянки.

ІСТОРИЧНИЙ ЕКСКУРС

За часів перського правління фінікійці побудували поселення з боку однієї із заток, у місці, де було багато підґрунтових вод. Поселення, яке належало до області Дор, процвітало в еллінський період. Уперше воно згадується в папірусі Зенона, датованому 259 роком до н.е., під назвою Вежа Стратона.

Дор і Вежа Стратона були захоплені Олександром Яннаєм 103 року до н. е. і приєднані до Хасмонейського царства Іудеї, але через 40 років відвойовані у неї Римом. У 30-му році до н.е. Вежа Стратона була подарована царю Іроду. Ірод побудував тут велике місто і назвав його Кейсарією на честь свого друга і покровителя римського імператора Октавіана Августа.
Кейсарія була спроектована як місто з системою паралельних і пересічних вулиць, храмом, амфітеатром і житловими кварталами. Будівництво міста тривало 12 років і завершилося в 9-10 рр. н.е.
Населення міста було змішаним, що складалося з євреїв і язичників, і конфлікти між ними були однією з найважливіших причин повстання євреїв, що спалахнуло 66 року н.е. Кейсарія була опорним пунктом для римських легіонерів, які придушили бунт, і в ній Веспасіан був проголошений імператором. Місто отримало статус колонії і, після руйнування Єрусалима, Кейсарія стала найбільшим і найзначнішим містом і резиденцією римських прокураторів. У 3-4 століттях н.е. в Кейсарії існували громади язичників, самаритян, євреїв і християн. Протягом візантійського періоду місто процвітало. Наприкінці 6-го століття було споруджено кріпосну стіну і Кейсарія стала найбільшим укріпленим містом у країні.

Унаслідок захоплення арабами Кейсарія втратила політичний та економічний статус. Більша частина населення покинула її і Кейсарія перетворилася на невелике портове місто. Тільки в 9-му столітті, з розвитком морської торгівлі та відродженням міст і узбережжя, Кейсарія була знову укріплена.

У 1101 році Кейсарію захопили хрестоносці і вона стала володінням лицарів з Бейт Граньї. 1265 року Кейсарія була захоплена мамлюками на чолі з Біберсом, зруйнована і покинута.

Місто залишалося в руїнах до кінця 19 століття, коли турецька влада поселила тут біженців із Боснії. Зруйнована фортеця хрестоносців була відновлена і стала адміністративним центром, а на руїнах міста хрестоносців виникло нове житлове поселення.

ВИЗНАЧНІ ПАМ’ЯТКИ

Театр

Є найдавнішим із виявлених в Ізраїлі театрів. Був споруджений за часів царя Ірода і функціонував сотні років, аж до візантійського періоду. Театр має два яруси і приблизно 4000 посадкових місць. За сценою була прекрасно оформлена стіна, що спирається на колони, заввишки в 3 поверхи, яка слугувала фоном для сцени.

“Палац на рифі”

Це руїни чудового палацу з басейном у його західній частині, що належить до римського і візантійського періодів. Дослідники вважають, що басейн використовувався як міський рибний ринок.

Амфітеатр царя Ірода

Споруда, призначена для громадських розваг, з ареною і ярусами, у формі подовженої U. Амфітеатр був побудований за часів Ірода і слугував для змагань колісниць, спортивних змагань і розважальних вистав у римський період. Спочатку споруда мала 12 рядів і сидінь і вміщувала понад 10 000 глядачів.

Баня

Більше половини однієї з будівель займав комплекс приміщень громадської лазні візантійського періоду. Баня була споруджена після того, як амфітеатр Ірода перестав функціонувати, і вирізнялася пишністю оздоблення.

Адміністративно-господарський район

Це південна частина споруд римського і візантійського періодів. Більша їх частина споруджена над арками, що слугували складами. В одному з них у 2-3 століттях н.е. був храм бога Мітада.

Укріплене місто епохи середньовіччя

У 9-му столітті (арабський період) навколо порту було споруджено укріплене місто, яке проіснувало до кінця епохи хрестоносців. За часів Людовика IX до існуючих додалися значні укріплення, що включають високу стіну з глибоким сухим ровом перед нею. По довжині стіни розташовувалися отвори для виходу в рів. На південному заході було споруджено фортецю, відокремлену від міста канавою, заповненою морською водою.

Порт

За часів Ірода в Кейсарії було споруджено великий штучний порт, що включав зовнішню гавань із хвилерізом завдовжки 400 метрів, внутрішню гавань (частково викопану) і набережну. За часів правління імператора Анастасія (491-518 рр. н.е.) порт було відновлено. Після захоплення арабами порт був занедбаний. Відновлення його відбулося в IX столітті одночасно зі зміцненням міста. В епоху хрестоносців було побудовано хвилеріз зі стовпів, узятих із руїн Кейсарії візантійського періоду. Внутрішня гавань заповнилася наносними шарами, і в середні віки на її місці виникло поселення. Пристань, що існує в наші дні, побудована після утворення держави Ізраїль.

Майданчик храмів

За часів царя Ірода було побудовано піднесену підставу (“подіум”) і на ній споруджено чудовий храм на честь Риму й Августа. У візантійський період тут була побудована восьмикутна церква, в арабський – велика мечеть, а в епоху хрестоносців – кафедральний собор.

Майданчик статуй

Довга вулиця з розширенням, де у візантійський період було встановлено дві статуї, одна з білого мармуру, а друга з фурфіру, очевидно, є зображенням римського імператора (на думку деяких дослідників, це статуя Адріана).

Синагога

Було виявлено руїни синагоги візантійського періоду (мозаїчна підлога та уламки мармурової решітки зі списками змін священнослужителів). Можливо, у цьому місці був єврейський квартал під час заснування Кейсарії та в наступні періоди.

Римська стіна

У північно-західній частині міста було виявлено залишки укріплень Кейсарії римського періоду: мур, квадратну башту і ворота з круглими баштами, через які виходили на бруковану вулицю з дренажною канавою. Можливо, що ця частина стіни побудована на руїнах Вежі Стратона, поселення, що існувало тут до заснування Кейсарії.

Амфітеатр

Це руїни амфітеатру овальної форми, в якому відбувалися бої гладіаторів та ігри звірів. Амфітеатр був побудований у римський період.

Візантійська стіна

У пору найвищого розквіту, у візантійський період, місто було оточене муром, протяжністю понад 2600 м, що має форму арки, з квадратними вежами та воротами.

Іподром

Споруда була зведена у 2-му столітті н.е. і в ній проводилися змагання колісниць. На іподромі було 30 000 посадкових місць для глядачів. На арені були знайдені колони конічної форми, які встановлювалися на верху стіни, що розділяє рухомі колісниці. Тут же знаходився обеліск з каменю фурфіра, первісна висота якого була приблизно 27 метрів.

Верхній акведук

У римську і візантійську епохи питну воду доправляли в Кейсарію акведуком з Ейн Шомі. Пізніше воду доставляли також із більш віддалених джерел. Ділянки акведука великої протяжності, знайдені в низьких місцях, виконані у вигляді стін дугоподібної форми. По дорозі в Кейсарію акведук проходив через тунель, вирубаний у горбистій місцевості, і підходив до міста на висоті приблизно 8 м над рівнем моря.

Нижній акведук

За його допомогою воду доставляли зі штучного резервуара, спорудженого внаслідок загатовування вод струмка Крокодилів.

Підпишіться на нашу розсилку!

Залиште email і отримуйте найсвіжіші новини

Loading