Пам’ятка туриста по Грузії

Столиця: Тбілісі

Час:
у зимовий період +2 години
у літній період +1 година

Мова: державна – грузинська, також широко використовується англійська мова, старше покоління чудово розуміє російську мову.
Валюта: грошова одиниця – ларі (GEL) (1 ларі = 100 тетрі). В обігу купюри номіналом в 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 ларі, золоті монети номіналом 500 і 1000 ларі. Широке ходіння мають долари США, особливо в приватному секторі. Можливе використання у великих готелях і супермаркетах кредитних карток VISA, Eurocard/Mastercard і Cirrus/Maestro, у приватних магазинах, готелях і в провінції оплата ними практично неможлива. Банки зазвичай відкриті з 9:00 до 19:00, обмін валюти за паспортом.
Віза: для громадян України віза до 3 місяців не потрібна.
Транспортне сполучення: дістатися до Грузії можна літаком, поромом з Одеси. У Грузії прийнято принцип правостороннього руху. Під час перетину доріг спочатку треба подивитися праворуч.
Транспортний зв’язок між містами здійснюється за допомогою автобусів, залізничного транспорту. На території Грузії поширені різні види громадського транспорту: автобуси, мікроавтобуси, таксі, у Тбілісі є метро. Метрополітен у Тбілісі працює з 6:00 до 23:00, містить 2 лінії, 21 станцію та одну станцію пересадок. Вартість проїзду становить 50 тетрі (близько 0.25$).
Вартість проїзду в автобусах становить 50 тетрі (близько 0.25$). Вони зупиняються на спеціальних зупинках і працюють із 7.00 до 24.00 за графіком. Маршрутні таксі – з фіксованою вартістю проїзду 80 тетрі (0.3 $) і зупинками в потрібних вам місцях з 7.00 до 24.00. Достатньо підняти руку, щоб маршрутне таксі зупинилося.
Ви можете скористатися таксі, яке за європейськими мірками коштує зовсім недорого. У денний час середня вартість таксі в межах центру міста і в невіддалені райони коштуватиме близько 5 ларі (3$).

Оренда авто
Для оренди автомобіля знадобляться міжнародні права і “кредитка”. Вік водія має бути не менше 21 року, стаж водіння – від 1 року. Правила дорожнього руху стандартні, більшість покажчиків – грузинською та англійською мовами. У вартість оренди автомобіля, як правило, входить страховка. Середня ціна за прокат автомобіля становить 70$, вартість залежить від марки авто і кількості орендованих днів.

Грузинська кухня і вино
Грузинська кухня займає заслужене місце на кулінарному Олімпі. Для того, щоб Ви були в курсі подій, надаємо невеликий екскурс по традиційному грузинському столу. Отже, головною особливістю грузинської кухні є відсутність обмежень у виборі м’яса, для приготування страв широко використовують і яловичину, і баранину, і свинину, і птицю. Великою популярністю також користуються страви з риби, особливо заправлені горіхами.
Особлива гордість грузинської кухні – це соуси: аджика, баже, сацебелі, ткемалі тощо.
Велика кількість м’яса на грузинському столі чудово доповнюється великою кількістю свіжих овочів і зелені! Кінза, петрушка, зелена цибуля, м’ята, перець – усе це надає стравам особливого смаку й аромату.
Що може бути смачніше, ніж справжній, гарячий, з пилу з жару грузинський хліб! Його хрусткі скоринки і димлячий м’якуш ідеально пасують до всіх страв, і навіть простий сир із зеленню, вкладений у “тоніс пурі” перетворюється на їжу богів. А також прісні кукурудзяні коржі мчаді, які разом із сиром, нікого не залишать байдужими і цілком можуть служити самостійними ласощами!
Ну а як же без справжніх грузинських хачапурі – однієї з найзнаменитіших грузинських страв! У кожному регіоні Грузії його готують по-особливому, і кожен із видів має неповторний смак!

Знамениті чурчхела і пеламуші із загущеного виноградного соку і горіхів, козинаки – ласощі з горіхів, виварених у меду.
При відвідуванні грузинського ресторану дуже радимо Вам не пропустити дегустацію страв, які є візитною карткою грузинської кулінарії, а саме: шашлик, хінкалі, сациві, чкмерулі (курча в часниковому соусі), чакапулі (козеня в білому вині), оджахурі (смажена картопля зі свининою), гомі (кукурудзяна каша), рекомендуємо цю страву їсти з сиром сулгуні, кебаб (відбивне м’ясо на шампурі), сациві (курячий суп з горіхами), баклажани з горіхами, аджапсадалі (овочеве рагу) і багато інших.
Грузинське вино – найбільша гордість грузинського народу! Вино на території Грузії почали виробляти вже в 5 тисячолітті до н.е., і сьогодні в Грузії культивують понад 500 різновидів виноградної лози, завдяки чому вин тут безліч: червоні “Сапераві”, “Хванчкара”, “Кіндзмараулі”, “Мукузані”, “Ахашені”, “Теліані”, білі “Кахеті”, “Цинандалі”, “Тбілісурі” і багато інших. Сьогодні, як і за старих часів, Східна Грузія – Кахетія – залишається центром виноградарства і виноробства. Найсприятливіші кліматичні та географічні умови для культивації винограду спостерігаються в Алазанській долині. З міцних напоїв відома виноградна горілка – чача.

Шопінг і сувеніри
Магазини зазвичай працюють з 9-10 ранку до 6-7 вечора, багато сучасних магазинів Тбілісі дотримуються 12-годинного режиму роботи (з 9 до 21 або з 10 до 22), а супермаркети нерідко відкриті цілодобово. Ринки і ярмарки відкриваються з 5-6 ранку і закриваються незабаром після полудня.
Завжди і скрізь туристи ставлять собі питання – що купити як сувенір – річ, яка вже сама по собі говорить про своє походження і однозначно характеризує ту чи іншу країну. Перебуваючи в Грузії, потрібно врахувати той факт, що вона поділена на 12 регіонів, кожен з яких має свою відмінну рису або символіку: так, наприклад, побувавши у Сванетії, обов’язково радимо придбати сувеніри у вигляді сванських веж та шапочок, або, перебуваючи в Аджарії, придбайте брелок із дельфінчиком або пальмою.
Ви можете привезти національні кинджали, домоткані килими і килимки, золоті та срібні прикраси з напівдорогоцінним камінням, ємності для вина – зі скла, глини або рогу – національні ляльки, предмети одягу. Найпильнішої уваги заслуговують смачні сувеніри – грузинські вина і коньяки, виноградна горілка чача, сири, прянощі та ароматичні трави. Шанувальникам живопису має сенс зазирнути в картинні галереї.

Пам’ятки Грузії
Грузія – країна багата пам’ятками. Тут налічується понад 10 тис. пам’яток археології, історії, архітектури, мистецтва, є численні історичні документи, рукописи та пам’ятки природи. Це безліч старовинних храмів, церков і фортець, карстові печери і скельні міста, палаци грузинських королів і самобутні села Верхнього Сванеті, національні парки і монастирі.
Тбілісі – історичний центр, одне з найдавніших міст світу, йому 1500 років. Місто наповнене неповторним національним колоритом, на околицях столиці варто відвідати стародавнє місто Мцхета, що було колись столицею Грузинського царства, і монастир Джварі.
На особливу увагу заслуговують печерні наскельні споруди, якими славиться Грузія, – монастирський комплекс Вардзія (заснований царицею Тамар у XII ст.); скельний монастир Давид Гареджі (VI ст.), а також печерне місто Уплісцихе – одне з перших поселень людини на території Грузії.
Перебуваючи в Грузії, за можливості дуже рекомендуємо вам відвідати: місто Кутаїсі (колись колишню столицю Грузії), а також карстову печеру і заповідник Сатапліа, що розташовані неподалік від Кутаїсі. Перебуваючи в регіоні Кахетія, відвідайте містечко Сігнахі – місто музики, мистецтва і любові, а також діючий монастир Бодбе, де похована Свята Ніно. Якщо Ви любитель високогір’я – радимо Вам вирушити на північ, побувати в поселенні Степанцмінда і там помилуватися краєвидами гори Казбек (5047 м), а також відвідати церкву Гергетської Трійці (2200 м), що височіє над поселенням Степанцмінда.
Якщо ж ви шукач пригод і поціновувач екстремального туризму – вирушайте на північний схід Грузії, а саме в регіони Тушеті та Хевсуреті, знамениті своїми стародавніми вежами, фортецями та спорудами. Перебуваючи в регіоні Аджарія, насамперед вирушайте в портове містечко Батумі – родзинку чорноморського узбережжя, це те місце, де можна поєднати засмагу на пляжі й відпочинок у горах! Якщо ви вирушите до Сванетії, приділіть особливу увагу селу Местіа і високогірному поселенню Ушгулі, які відомі своїми вежами і середньовічними будинками. Перебуваючи в регіоні Самегрело, дуже рекомендуємо зазирнути в будинок-музей княжого роду Дадіані.

Посольство Грузії в Україні:
Адреса: м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 25
Телефон/факс: (044) 220-03-40, (044) 220-03-48
Час роботи: пн-пт.9:00-13:00, 14:00-18:00
Пан Георгі Закарашвілі – Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні

Консульський відділ:
Телефон: (044)220 03 41
Час роботи: пн-пт.10:00-13:00, 15:00-17:00

Посольство України в Грузії:
Адреса: 380060, Тбілісі, вул. Оніашвілі, 75
Телефон/факс: (8 10 99532) 31 11 61; (8 10 99532) 31 11 81

Підпишіться на нашу розсилку!

Залиште email і отримуйте найсвіжіші новини

Loading