Іспанія – держава на південному заході Європи, що займає більшу частину Піренейського півострова. На півночі межує з Францією та Андоррою, на заході – з Португалією. На півночі омивається Біскайською затокою, на сході – Середземним морем, на півдні – Середземним морем і Атлантичним океаном, на заході – Атлантичним океаном. Іспанії належать кілька груп островів, найзначнішими з яких є Балеарські острови в Середземному морі та Канарські острови в Атлантичному океані.
Туристи приїжджають сюди відпочивати на облаштованих пляжах, насолоджуватися неповторними винами і милуватися пристрасним виконанням фламенко, яким славиться Іспанія. Поїздка підкорить привітністю та гостинністю місцевих жителів, які приємно здивують гостей смачними стравами місцевої кухні. Тут можна сходити на найкращий у світі футбол і послухати романтичні пісні Хуліо Іглесіаса. Лазурне спокійне море, розкішні яхти, чарівні острови – це справжній рай по-іспанськи.
Столиця: Мадрид
Офіційна мова: Іспанська
Валюта: Євро
Різниця в часі. Між містами Київ та Мадрид, Іспанія: -1 година (з 1 квітня 2019 року після переходу на літній час -2 години).
Сезонність. Пляжний сезон в Іспанії відкривають у травні і закінчують тільки у вересні. Найбільш пікові у всіх сенсах місяці з червня по серпень. Це стосується і температури повітря, вона сягає +32°С. У цей час також спостерігається високий сезон: європейці, як правило, віддають перевагу серпню, у червні-липні більше російських туристів. Найспекотніший клімат на Канарських островах, там рідко температура повітря опускається нижче +20°С.
Свята. 99% іспанців католики. Тут відзначаються як релігійні, так і державні свята. Крім того, кожна провінція і кожне місто Іспанії мають власні святкові дні.
– Новий Рік – 1 січня
– День Волхвів – 6 січня
– Свята П’ятниця – дата не фіксована
– Великдень – дата не фіксована
– День Тіла Христового – дата не фіксована
– День Сан Хосе – 19 березня
– День Праці – 1 травня
– День Сантьяго – 25 липня
– Успіння Марії – 15 серпня
– День Іспанської Єдності – 12 жовтня
– День Усіх Святих – 1 листопада
– День Конституції – 6 грудня
– День Непорочного Зачаття – 8 грудня
– Різдво – 25 грудня
Особливу роль в Іспанії відіграють фестивалі. Близько 200 свят і фестивалів мають туристичне значення, а деякі з них популярні в усьому світі. У лютому по всій Іспанії святкують карнавал. Особливо він цікавий у Кадісі та Тенерифе, де музика, веселощі та велика кількість фарб і кольорів абсолютно змінюють повсякденний ритм життя цих міст. Святий тиждень – весняне свято з великою кількістю хресних ходів, традиційних і барвистих релігійних процесій. Найоригінальніші та найзначніші з них проводяться в Кастилії (Вальядолід, Куенка і Самора) і в Андалусії (Севілья і Малага).
У квітні відкривається ярмарок у Севільї. Територія ярмарку перетворюється на таке собі місто в місті, в його павільйонах п’ють, співають і танцюють вдень і вночі.
Фестивалі:
– Червень – липень: міжнародний музичний фестиваль у Гранаді: концерти, оперета, класичні та сучасні танці й фламенко.
– Друга половина липня – перша половина серпня: міжнародний музичний фестиваль у Сантандері: музика, танці, театр.
– Кінець червня – початок серпня: театральний фестиваль у Меріді: класичний греко-латинський і середземноморський театр.
– Вересень: національний фестиваль класичного театру в Альмагро: класичний іспанський і світовий театр.
– Середина вересня – початок жовтня: осінній фестиваль у Мадриді: концерти, опера, драма, класичні та сучасні танці.
Фієсти. Певно, ніде в Європі не відзначають таку кількість свят і з таким розмахом, як в Іспанії. Усе населення села чи міського кварталу бере участь у підготовці та проведенні кожної фієсти.
Найпопулярніші:
– Свято Фальяс у Валенсії (19 березня): спалювання фальяс – великих ляльок із пап’є-маше, бій биків.
– Святий тиждень (Семана Санта): урочисті процесії, насамперед на півдні, у Севільї, Малазі, Гранаді, Мурсії.
– Квітневий ярмарок (через 10 днів після Великодня): весняне свято в Севільї; ніч безперервно севільці танцюють, їдять і п’ють на території ярмарку.
– Фієста св. Ісідро (15 травня): свято покровителя Мадрида, бій биків (найбільша корида сезону), народні гуляння з музикою і танцями.
– Ніч св. Жоана з феєрверком у Каталонії та Валенсії (червень): особливо красиво проходить свято в Аліканте.
– Свято Сан-Фермін (другий тиждень липня): біг любителів гострих відчуттів вулицею міста попереду диких биків і корида в Памплоні.
– Містерія в Ельче (14-15 серпня): вознесіння Діви Марії (Валенсія).
– La Месе (24 вересня): свято на честь покровительки Барселони, під час якого одним з атракціонів є побудова “людської піраміди” (кастельс) і “вогні, що біжать” (корефок), а також процесія з величезними фігурами з пап’є-маше (гегантс).
Кухня. Іспанська кухня вирізняється надзвичайним багатством і розмаїттям і користується заслуженою славою.
Іспанію можна умовно розділити на вісім гастрономічних зон, для кожної з яких характерні певні продукти і напої:
– На Півночі готують рибні страви Країни Басків: це знаменита тріска “піль-піль” або тріска по-біскайськи, астурійська фабада, сири і сидр.
– У Піренейській зоні чудові соус “чилі-ндрон” і шинка.
– У Каталонії чудово готують печеню “касуела”, часниковий соус “аліолі” і пікантні копчені ковбаси “фует”.
– Валенсія знаменита різноманітними стравами з рису, серед яких особливо відома “паелья” (рис з овочами, м’ясом, рибою, креветками).
– В Андалусії можна спробувати чудовий холодний овочевий суп “гаспачо” і чудову шинку “хабуго” провінції Уельва.
– У Центральній зоні – запечене м’ясо і найкращі в Іспанії ковбаси.
– На Балеарських островах, батьківщині майонезу, вас одурманить аромат страв зі свинини, повітряних булочок з листкового тіста “енсаймадас” і ковбаси “собрасада”.
– На Канарських островах своєрідна рибна кухня, в основних стравах і десертах завжди багато тропічних фруктів (банани, авокадо, папайя).
Іспанці люблять посидіти в ресторані або барі, але культом їжі ця нація не страждає. Відвідування ресторану – це чудовий привід зустрітися з друзями і поспілкуватися. “Національна кухня Іспанії” – поняття досить абстрактне, як і в будь-якій іншій мультинаціональній країні з великою територією. Іспанські страви нагадують кухню інших середземноморських країн, але тільки з явним впливом сходу. Так, в Іспанії, як і у Франції чи Італії, в їжу вживається багато овочів, особливо червоного перцю, цибулі, часнику, зелені; а от різноманітні прянощі, мигдаль і рис – це вже східний колорит.
Абсолютно особливе місце не тільки в іспанській гастрономії, а й у традиціях Іспанії посідає ритуал “тапас” (fapas). “Тапас” – традиційні різноманітні легкі закуски, які подають у будь-який час дня і ночі до пива, вина та інших напоїв. Типові “тапас” – оливки, маслини, сири, окіст, копчені ковбаси, а також різні салати.
Особлива тема – це вино. Іспанія входить до числа трьох найбільших світових виробників вина: тут існує 39 виноробних зон, так званих Denominacion de Origen, з особливими ґрунтами і кліматичними і умовами, завдяки яким вино, вироблене в цих зонах, вирізняється винятковою якістю. Винам присвоюють марку, що свідчить про справжність їхнього походження і гарантує якісні відмінні характеристики. Андалусія поставляє на світовий ринок знаменитий херес, відомий також під назвою шеррі. У Каталонії виготовляють особливе шампанське – кава, а також виробляють чудові білі вина, фруктовий пунш на основі червоного вина – сангрія.
Що привезти з Іспанії.Зазвичай туристи захоплюють із собою “провіант” – сири, хамон, вино, оливкову олію. Це можуть бути і смачні іспанські солодощі – туррон, марципан, різні види печива (особливо смачно і солодко буде тим, хто приїхав до Іспанії на Різдво). А може, ви захопите чупа-чупс – найзнаменитіші карамельки, які були винайдені в Іспанії 1958 року, а обгортку до них створив сам великий Сальвадор Далі.
Любителі традиційних сувенірів можуть купити все й одразу в Іспанському селі в Барселоні, де на величезній території розташовані копії будівель різних регіонів країни; у кожному з них відкрито сувенірні крамнички і майстерні народних промислів.
Крім того, Барселона – чудове місце для “серйозного” шопінгу, тому путівки в Барселону підходять і для любителів модного одягу та аксесуарів. Велика частина бутиків розташована в старому Готичному кварталі, а також уздовж вулиці Діагональ, що перетинає все місто. Для довідки: в Іспанії є 2 сезони знижок – один у середині січня, а другий – у липні-серпні кожного року.
Корисні телефони:
Швидка допомога: 061
Поліція: тел: 091 – Policia Nacional (національна поліція) займається питаннями внутрішньої безпеки в Іспанії, підтримує порядок у міських зонах (форма блакитного кольору).
Місцева поліція – тел: 092, займається питаннями транспортного руху і захистом громадян (форма блакитного кольору).
Цивільна гвардія – у кожному місті свій номер телефону, підтримує порядок у прибережних зонах, у віддалених селищах, містах і сільській місцевості (форма зеленуватого кольору).
Пожежна охорона: 080
Служба порятунку: 122
Загальна довідкова: 095
Посольство Іспанії в Україні:
Адреса: Київ, вул. Дегтярівська, 38/44, 7-й поверх
Телефон: (044) 286-60-35