Угорщина (угор. Magyarország [ˈmɒɟɒrorsaːɡ])
Колишня резиденція угорських королів, гарячі джерела купальні Сеченьї, вишукані вина виноробного регіону Токай, внесеного до списку ЮНЕСКО, – перетворять поїздку в Угорщину на захопливу подорож.
Географія
Угорщина розташована в Центральній Європі. На півночі сусідить зі Словаччиною, на північному сході – з Україною, на сході – з Румунією, на півдні – з Сербією, на заході – з Австрією. Основна частина території – рівнина. Угорщину, з півночі на південь, перетинає річка Дунай, протяжність якої 410 км. Ще Угорщина знаменита своїм озером Балатон (592 кв. м), яке самі угорці називають “наше море”, хоча середня його глибина – всього 3 метри.
Уся країна поділяється на 20 адміністративно-територіальних одиниць, 19 з яких – медьє (області) і місто республіканського підпорядкування (Будапешт), прирівняне до медьє.
Розташована в північній частині Середньодунайського басейну, замкненого на заході Альпами, на півночі, сході та південному сході — Карпатами. Більша частина території Угорщини зайнята рівнинами і горбистими ділянками. Дунай ділить Угорщину на дві частини. На сході Тисо-Дунайської низовини знаходиться — Великий Альфельд, обмежений на півночі ланцюгом невисоких гір; найвища гора — Кекеш (1015 м), правобережжя Дунаю займає Дунантуль — височина з горбами 150—200 м, яка перетинається смугою невисоких (400—700 м) Середньоугорських гір (Задунайське середньогір’я). На північному заході країни простягається Мала Середньодунайська низовина (Кішальфельд), обмежена Шопронськими і Кесегськими горами (передгір’я Альп) заввишки 500—800 м. Річки Угорщини належать до водного басейну Дунаю. Озера — Балатон (594 км²), Веленце (26 км²), Фертьо (23 км²); водосховище Кишкьоре. Клімат Угорщини помірно континентальний.
Найкращий час для відвідування Угорщини
Угорщина розташована в помірній кліматичній зоні. Вибір пори року залежить від індивідуальних переваг і основної мети поїздки. Туристичним сезоном вважається період з травня по вересень. Найменше туристів спостерігається після новорічних свят, оскільки в цей час не надто сприятливі умови для прогулянок. У зимові місяці переважає сльота і тумани. Але підлікуватися на цілющих бальнеологічних курортах країни можна в будь-яку пору року.
Найбільші міста
Будапешт; Дебрецен; Мішкольц; Сегед; Печ; Дьйор; Ньїредьгаза; Кечкемет; Секешфегервар; Сомбатгей.
Куди вирушити і що подивитися
Будапешт
Більшість туристів, вирушаючи в нові для них країни, починають знайомство зі столиці. І правильно роблять! Адже головне місто будь-якої держави – її культурний центр. Будапешт – не виняток. Перше, що потрібно побачити – розташована на березі Дунаю і збудована в стилі неоготики – будівля парламенту. Її висота становить 96 м і вона є однією з найвищих історичних будівель столиці. Ще слід прогулятися проспектом Андраші, внесеним до Списку Всесвітньої спадщини Юнеско. Тут розташовано багато старовинних будівель, Оперний театр і музеї. Пам’яткою з розряду “най-най” є міст Свободи або Ланцюговий міст. Побудований у 19 столітті, він з’єднав дві частини міста – Буду і Пешт. Обов’язково варто прогулятися Набережною Дунаю та відвідати Будайську фортецю – резиденцію угорських королів. Це ціле місто в місті, на знайомство з яким може піти півдня, але його відвідування того варте. У Будапешт багато хто їде заради того, щоб відвідати найбільший банний комплекс у Європі – купальні Сеченьї. Тут є 15 внутрішніх і 3 зовнішніх басейни з цілющими термальними водами. Тож у місті можна не тільки насолодитися культурою і мистецтвом, а й підлікуватися.
Дебрецен
Друге за чисельністю населення місто в країні – Дебрецен. Почати прогулянку варто з центральної площі та огляду Реформаторського собору. Ця будівля побудована в стилі неокласицизму на початку 19 століття, має дві вежі з годинником, який сповіщає про час кілька разів на день. Тим, хто цікавиться етнографією, можна вирушити до музею Дері, а шанувальникам сучасного мистецтва варто завітати до центру Modem. За 40 кілометрів від Дебрецена розташований національний парк “Хортобадь”, занесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО. У ньому мешкає понад 300 видів птахів, а в червні кожного року тут відбувається “Свято скакунів”, що привертає увагу не тільки любителів коней і верхової їзди, а й великої кількості туристів. З дітьми можна сходити в парк Надьєрде, де можна покататися на атракціонах і зазирнути в зоопарк.
Егер
Егер – невелике старовинне містечко, знамените своїми термальними джерелами. Розташоване воно за 140 км від Будапешта. Крім бальнеологічного курорту, місто приваблює своєрідною архітектурою різних століть і стилів та вмінням робити унікальні сорти вин. Найзнаменитіше – “Егерська бичача кров” (“Egri Bikaver”) – купажне червоне вино, яке витримують 2 роки і зберігають тільки в пляшках. Після СПА-відпочинку вирушайте до Егервара – фортеці, зведеної в 13 столітті. Тут розташований музей Добо Іштвана – найпопулярніший в Угорщині.
Печ
Тим, хто віддає перевагу спокійному відпочинку, варто поїхати в Печ – тихе місто, якому вдалося уникнути руйнівних наслідків війни. Символ міста – мечеть Паші Газі Касима 16 століття. У різні часи в будівлі проходили як мусульманські, так і християнські богослужіння. Сьогодні тут розташовується парафіяльна церква для католиків Бельварош. Також у Печі можна відвідати кафедральний собор Святих Петра і Павла. У цьому соборі грав на органі знаменитий угорський композитор Ференц Ліст.
Хевіз
Хевіз – невелике містечко з найбільшим термальним озером у Європі. У купальнях життя кипить практично цілий рік – температура води не опускається нижче +23 °C. Недалеко від Хевіза розташоване містечко Кестхей, де знаходиться палац Фештетич – яскравий представник архітектури бароко.
Дьйор
Продовжити знайомство з Угорщиною можна, вирушивши в Дьйор – місто, яке часто називають “водним”, оскільки воно розташоване на узбережжі річки Раби. Тут приємно просто порибалити або залишитися наодинці з природою. Серед визначних пам’яток особливе місце посідає Готична Едерварварська каплиця – красива будівля, в якій розміщено безцінне золоте погруддя короля Ласло. Тут же розташована ікона Діви Марії, що плаче. Прогулюючись історичним центром міста, зайдіть в аптеку-музей біля Золотого Орла. Створили її монахи-єзуїти в 50-х роках 17 століття.
Сегед
Популярний напрямок для туристів – Сегед – сонячне місто, розташоване в південній частині Угорщини. Щоб пізнати сучасне мистецтво та особливості фольклору Угорщини, відвідайте музей Ференца Мори. Дорогою побачите Сегедську синагогу, яка вразить стилем модерн і величними вітражами. Одна з найцікавіших пам’яток міста – музей салямі та паприки. Тут можна дізнатися про секрети вирощування паприки, яка потрапила на територію Угорщини за часів турецької навали. Приправа так припала до смаку угорцям, що вони навчилися вирощувати найкращі її сорти.
Національні особливості жителів Угорщини
- паприка скрізь і завжди – спеція присутня в багатьох національних стравах; приправу можна купити на ринках і привезти з Угорщини як сувенір;
- угорці не люблять чай, віддаючи перевагу каві та воді; чай тут застосовують як лікувальний засіб;
- масове відвідування лазень – у термальних джерелах угорці знімають стрес і проводять вільний час із сім’єю;
- високий рівень патріотичності – угорці свято оберігають свою мову, захищаючи її від іноземних впливів;
- угорці спілкуються з усіма на “ти” і під час зустрічі люблять цілуватися, це поширюється на близьких і друзів, але, звісно, не на робочі стосунки.
Бронюйте Угорщину разом з Арістея Тур! До пошуку!